Iniciatíva NEW MAMMA

NEWMAMMAKomu je NEW MAMMA určená

Všetkým ženám, ktoré podstúpili alebo sa chystajú podstúpiť operáciu prsníka pre nádorové ochorenie. Hlavným cieľom iniciatívy je predovšetkým vzdelávať ženy o ich možnostiach, zvýšiť ich povedomie o tejto téme a uľahčiť im prístup k špecialistom na túto problematiku. Konečné rozhodnutie o podstúpení zákroku by mala každá pacientka urobiť z vlastného presvedčenia a na základe konzultácie so svojím odborným lekárom a chirurgom. Všetky informácie a kontakty sú dostupné na www.newmamma.eu.

V centrách pomoci Ligy proti rakovine sa denne stretávame s onkologickými pacientkami, ktoré sú v liečbe či krátko po liečbe rakoviny prsníka. Pripravujeme pre ne rôzne aktivity počnúc záujmovými činnosťami, cez jazykové, pohybové, kreatívne kurzy, poradenstvo odborné i psychosociálne. Preto vieme, aká je pre ne dôležitá informácia o možnosti rekonštrukcie prsníkov. To je dôvod, pre ktorý sme sa rozhodli podporiť informačnú iniciatívu NEW MAMMA“, vysvetľuje Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

NEW MAMMA v súčasnosti ponúka komplexné informácie o všetkých dostupných možnostiach, ako možno opäť obnoviť prirodzený tvar prsníkov u onkologických pacientok. Už samotná skutočnosť, že takéto možnosti existujú, dodáva mnohým ženám, ktoré prekonali rakovinu prsníka, pocit spokojnosti

a nádeje. Túto skutočnosť potvrdzuje aj psychologička z Ligy proti rakovine, PhDr. Križanová Andrea, PhD:V psychologickej praxi sa stretávam s pacientkami, ktoré sa obávajú o svoj výzor po operácii. Pre niektoré je táto predstava natoľko traumatizujúca, že sa u nich prejaví klinická depresia“, hovorí a dodáva: Takéto pacientky často odkladajú operáciu a liečbu, čo celú situáciu iba zhoršuje. Z praxe som sa stretla s pacientkami, ktoré práve strach z výzoru po mastektómii prsníka bol natoľko silný, že operáciu nepodstúpili“.

Dobré skúsenosti s rekonštrukciou prsníka po mastektómií má aj primár prsníkového oddelenia Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave, doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Sám upozorňuje na súvis psychického stavu pacientok s ich následnou liečbou a iniciatívu NEW MAMMA preto veľmi uvítal. „Po absolvovaní onkologickej liečby môže pacientka po konzultácii so svojim onkológom a následne aj plastickým chirurgom podstúpiť rekonštrukciu prsníka“, dodáva MUDr. Bella.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.