Opuncia figová – liek proti kocovine

Hoci latinské slovo veisalgia nám zvyčajne nič nehovorí, so skutočným javom, ktorý sa za ním ukrýva mala väčšina z nás určite osobnú skúsenosť. Aspoň raz v živote. Ide totiž o stav ktorý poznáme pod ľudovým názvom ,,kocovina,, alebo ,,opica,,. Príjemné pocity, ktoré zažívame večer vo veselej spoločnosti idú ruka v ruke s bezstarostnou konzumáciou alkoholických nápojov. O to horšie bývajú ranné prebudenia. Cítime sa, akoby nás doslova prešiel parný valec. Bolesť hlavy, sčervenanie pokožky na tvári, žalúdočná nevoľnosť, nespavosť, triaška a celkový pocit fyzickej a psychickej únavy nás nútia ležať v posteli, ak máme to šťastie a nemusíme ísť do práce. Medzi ľuďmi kolujú rôzne ,,zaručené,, recepty ako sa s opicou popasovať. Výskumný tím Jeffa Wiesa z Americkej Lekárskej Asociácie prináša do tohto problému svetlo vedy. Jeho štúdia prichádza s pozoruhodným záverom, že látky obsiahnuté v plode Opuncie figovej (lat. Opuncia ficus-indica), kaktusu pôvodom z Mexika, majú pozitívny vplyv na zmiernenie symptómov spojených s nadmerným požitím alkoholu. Na tomto základe bola vyvinutá tableta 2KC. Ide o zmes vitamínu C a výťažku zmieneného kaktusu. Ako je známe alkohol výrazne znižuje hladinu vitamínu C.

hLiek na kocovinu - www.modernysvet.sk

 

Opuncia figová (lat. Opuntia ficus-indica) je druh kaktusu, ktorý pochádza z Mexika. Neskôr sa rozšíril do všetkých teplých oblastí sveta pre jeho chutné plody. Námorníci ho používali ako prevenciu proti obávanej pohrome všetkých moreplavcov – skorbutu (nedostatok vitamínu C v organizme). Prvé plody tejto nenáročnej a relatívne rýchlo rastúcej rastliny je možné zbierať už po troch rokoch od jej zasiatia. Majú oválny hruškovitý tvar pripomínajúci figy o hmotnosti od 70 do 300 g. Dužina má svetlo červený až purpurovo žltkastý odtieň, sladkú, šťavnatú a hrušku pripomínajúcu chuť. Obsahuje množstvo tvrdých semienok, ktoré sa konzumuju spolu s dužinou. Sú bohatým zdrojom vitamínov A, B a C, fosforu, horčika, vápnika a draslíka. Majú mnohostranné využitie v gastronómii, kde ich možno použiť nielen na prípravu jedál ale aj nápojov. Nedávno však boli objavené aj iné pozoruhodné vlastnosti tejto rastliny. Podľa najnovších výzkumov pôsobí Opuncia blahodárne pri zmierňovaní symptómov spojených s intoxikáciou alkoholom, ako sú žalúdočná nevoľnosť, bolesť hlavy, nechutenstvo, pocit sucha v ústach, slabosť, nesústredenosť a celková fyzická vyčerpanosť. Výskumy naznačujú, že tieto nepríjemné stavy môžu byť spojené so zápalmi spôsobenými nečistotami v alkoholických nápojoch a acetaldehydom, vedľajším produktom metabolizmu alkoholu.

Prekvapivé vlastnosti Opuncie figovej preto zaujali aj výrobcov liečiv. Produkty z tejto rastliny možno na trhu dostať aj v podobe zaujímavých výživových doplnkov ako sú tablety 2KC. Ide o extrakt z jej plodov, ktorý má spomínaný efekt pri potláčaní symptómov nadmerného požitia alkoholu. Výživový doplnok 2KC je tiež obohatený o vitamín C, kyselinu jantárovú a fumarovú, látky prirodzene sa nachádzajúce v každej živej bunke, sú súčasťou bunkového dýchania a enzymatickej premeny acetyldehydu.

Viac na: http://www.pilulka24.sk/2kc-tbl-6

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.