Od Tatier k Dunaju na bicykli aj napriek skleróze multiplex

logo od tatierSkleróza multiplex je autoimunitné ochorenie nervovej sústavy, ktoré sa okrem iného prejavuje sťaženou pohyblivosťou. Na Slovensku ňou trpí približne 8 tisíc pacientov. Práve oni sa rozhodli, že nedovolia, aby ich choroba izolovala a vzala im chuť zo života. Preto v máji prejdú desiatky kilometrov od Štrbského plesa až po hlavné mesto, aby upozornili na chorobu, potrebu jej liečby, ale najmä na potreby pacientov nevzdávať sa.

Sedem slovenských miest prejdených na bicykli za šesť dní a k tomu dobrá nálada a odhodlanie bicyklujúcich. Aj takto je možné upozorniť na to, že ľudia s určitou chorobou sú stále rovnakí, majú svoje záľuby, ale aj chuť a odhodlanie čeliť výzvam. Výzva bicyklovať niekoľko desiatok kilometrov v prípade, keď aj obyčajná chôdza bolí je o to väčšia pri pacientoch so sklerózou multiplex.

Združenie sclerosis multiplex Nádej preto v druhej polovici mája pripravila symbolicky prvý ročník projektu Od Tatier k Dunaju. V rámci neho pacienti s roztrieštenou sklerózou a ich podporovatelia prejdú na bicykloch 331 kilometrovú trasu so zástavkami v jednotlivých slovenských mestách. „Bicyklovanie odštartujeme 18. mája v Štrbskom plese, odkiaľ pelotón pobicykluje do Ružomberka,“ predstavuje prvú trasu Jaroslava Valčeková, predsedníčka združenia Nádej a zároveň pacientka, ktorej bola roztrieštená skleróza diagnostikovaná pred deviatimi rokmi.

Zo severu na západ, chorí i zdraví

Z Ružomberka cyklisti pobicyklujú do Martina a Žiliny, v nasledujúcich dňoch potom prejdú trasy Považská Bystrica – Trenčín – Senec – Pezinok – Bratislava. Okrem pacientov so sklerózou multiplex bude môcť verejnosť medzi cyklistami spoznať aj známe osobnosti. Všetky trasy prejde herec Ivan Vojtek Tuli či speváčka Katarína Ščevlíková. Na etape z Trnavy do Bratislavy sa pridá tiež známy moderátor Matej Sajfa Cifra. Podporu prisľúbil aj primátor Trenčína Mgr. Richard Rybníček.

Celú akciu zastrešuje predseda Zdravotníckeho výboru Národnej Rady Slovenskej Republiky, MUDr. Richard Raši, PhD. MPH. „Je mi nesmiernou cťou podporiť podujatie akým je projekt združenia Nádej Od Tatier k Dunaju. Všetkým nám pripomína, že zdravie si treba vážiť a zároveň je potrebné preň niečo urobiť. Veľmi si cením, že ľudia, ktorým bola diagnostikovaná skleróza multiplex sa nevzdávajú a napriek náročnej životnej situácii sú schopní nám všetkým takto vysielať signál, že je veľmi dôležité bojovať, nech život prinesie čokoľvek,“ hovorí MUDr. Richar Raši.

Konzultácie s odborníkmi, ale aj kultúra

Zastávky cyklistov v jednotlivých mestách budú sprevádzané bohatým kultúrnym a osvetovým programom. V každom meste sú pripravené krátke kultúrne podujatia, ale aj vzdelávacie akcie. Na mieste bude možné konzultovať svoje ťažkosti s lekárom – neurológom, zdieľať vlastné skúsenosti s iným pacientom či vyskúšať si špeciálny oblek, ktorý simuluje jednotlivé obmedzenia a symptómy sklerózy multiplex. „Mal som možnosť si špeciálny oblek vyskúšať a vykonať v ňom pár úplne bežných aktivít – posadiť sa, alebo si len naliať vodu do pohára. Nie je to vôbec príjemný pocit, keď vás vlastné telo neposlúcha a zdanlivo banálny pohyb si vyžaduje obrovské množstvo energie a sústredenia. Je to skutočne unavujúce a človek s touto chorobou si zaslúži našu úctu a podporu.“

Deň Nádeje

Celý projekt vyvrcholí v sobotu 23. mája na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, len pár dní pred Svetovým dňom sklerózy multiplex, ktorý pripadá na stredu, 27. mája.

Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí sa bude organizovať už siedmy ročník projektu Deň Nádeje 2015. „ Podujatím Od Tatier k Dunaju s vyvrcholením počas Dňa Nádeje chceme zviditeľniť ešte stále málo poznanú chorobu, šíriť o nej informácie a tak prispieť k väčšej tolerancii a empatii v spoločnosti. Zároveň chceme zmobilizovať pacientov a ukázať im, že nie sú so svojimi problémami sami, podeliť sa s osobnými skúsenosťami s touto chorobou, ale aj s liečbou,“ uzatvára Jaroslava Valčeková.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.