Festival Crème de la crème pokračuje v ďalších vybraných kinách a mestách po celom Slovensku

15 kín, 14 miest, 19 filmov, 111 projekcií, 33 akreditovaných novinárov a k dnešnému dňu viac ako 3500 divákov v Bratislave – to sú čísla 2. ročníka Crème de la crème, ktorý sa konal v rámci Mesiaca frankofónie a tak, ako aj v minulom roku, ho pripravila Film Europe Media Company v spolupráci s Francúzskym inštitútom. Otvorenia prehliadky s projekciou romantickej drámy Tri srdcia sa zúčastnil Veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku J.E. pán Didier Lopinot.

15 kín, 14 miest, 19 filmov, 111 projekcií, 33 akreditovaných novinárov a k dnešnému dňu viac ako 3500 divákov v Bratislave – to sú čísla 2. ročníka Crème de la crème, ktorý sa konal v rámci Mesiaca frankofónie a tak, ako aj v minulom roku, ho pripravila Film Europe Media Company v spolupráci s Francúzskym inštitútom. Otvorenia prehliadky s projekciou romantickej drámy Tri srdcia sa zúčastnil Veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku J.E. pán Didier Lopinot.

Vzácnym hosťom 2. ročníka Týždňa francúzskeho filmu bol zástupca UNIFRANCE Joël Chapron, manager  pre promotion francúzskeho filmu pre strednú  a východnú Európu, ktorý ocenil koncept prehliadky týmito slovami:

„Tohoročný „Crème“ je orientovaný na festivalový výber – máte tam veľké mená a veľké festivaly – Berlinale, Benátky, Cannes, máte tam veľmi dobré filmy, ktoré boli uvedené a ocenené na francúzskom Cézarovi, čo je naša najdôležitejšia cena, máte diverzitu veľkých mien – Godarda, bratov Dardennovcov alebo Volkera Schlöndorffa

Dva dni jedna noc - smallPre nás je to ten najlepší festival, ktorý si vieme predstaviť. Prečo? Predovšetkým preto, že ak by to bol festival francúzskeho filmu, aké sa bežne robia každý rok po celom svete, to by bolo samozrejme užitočné, ale nie tak užitočné, ako tento model, pretože vy neorganizujete iba festival, ale organizujete premiéry filmov, ktoré budú uvedené do distribúcie ….filmy budú ďalej žiť svojim životom v kinách…“.

Filmy zo sekcie aktuálne – Tri srdcia, Sils Maria, Dva dni, jedna noc, Láska je dokonalý zločin,Violette, Diplomacia, Zbohom jazyku, Láska na prvý boj majú distribučné premiéry v marci, apríli a v máji a okrem bratislavského kina Film Europe a Mladosť budú uvedené aj vo vybranej sieti kín po celom Slovensku.

Rovnako, ako počas októbrovej prehliadky úspešných filmov z Benátok, Berlinale a Cannes Be2Can a januárovej Lekcie severského filmu SCANDI, aj počas marcového Crème de la crème si fanúšikovia francúzskej kinematografie môžu vybrať  taktiež z bohatej ponuky filmov v programe Film Europe Channel (vyše 20 filmov) a z videotéky Video-On-Demand  od vybraných televíznych operátorov(cca 50 filmov).

Cenu diváka 2. ročníka Crème de la crème získal film Dva dni, jedna noc s na Oscara nominovanou Marion Cotillard v hlavnej úlohe. /Na fotke/.

Riaditeľ Francúzskeho inštitútu pán Michel Pouchepadass vyjadril spokojnosť s priebehom prehliadky a potvrdil záujem pripraviť s Film Europe Media Company 3. ročník, ktorý už má stanovený termín – bude 10.-16. marca 2016.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.