Hypotéky lákajú stále viac žien, najmä v Bratislave

Rozdiely medzi mužmi a ženami v ochote zobrať si hypotéku sa zmenšujú, ale rozdiely v regiónoch stále zostávajú.

Podľa čerstvých údajov VÚB banky z februára 2015 vyplýva, že muži si berú zhruba o 3 500 eur vyššie hypotéky ako ženy, čo súvisí s ich vyššími príjmami.

Rozdiely medzi mužmi a ženami v ochote zobrať si hypotéku sa zmenšujú, ale rozdiely v regiónoch stále zostávajú.

Podľa čerstvých údajov VÚB banky z februára 2015 vyplýva, že muži si berú zhruba o 3 500 eur vyššie hypotéky ako ženy, čo súvisí s ich vyššími príjmami.

 

Priemerná výška hypotéky za február 2015:

  • Muži – 69 000 €
  • Ženy – 65 500 €

Ak sa pozrieme na priemernú splatnosť hypotéky, ženy preferujú kratšiu splatnosť ako muži, rozdiel je takmer 4 roky:

  • Muži – 25 rokov a 3 mesiace

 

  • Ženy – 21 rokov a 4 mesiace

Na druhej strane rozdiely v regiónoch medzi odvahou žien zobrať si hypotéku stále pretrvávajú*. Zastúpenie žien medzi žiadateľmi o hypotéku stúpa najmä v Bratislave, kde takmer každú druhú hypotéku si berie žena. “Súvisí to, samozrejme, s tým, že ženy v Bratislave majú lepšie platenú prácu a vedia sa uplatniť aj na vedúcich pozíciách. V Trenčíne či Nitre je podiel žien na hypotékach iba štvrtinový, čo môže byť ovplyvnené nižšími priemernými platmi v týchto regiónoch“, uviedla hypotekárna špecialistka VÚB Renáta Holecová.

Bratislavský región eviduje aj najvyšší záujem o hypotéky. Z hľadiska počtu poskytnutých úverov má tento región tretinový podiel a jeho podiel na celkovom objeme poskytnutých hypoték dosahuje až 47%.

Samozrejme, vzhľadom na ceny nehnuteľností v Bratislave, aj priemerná výška hypotéky je najvyššia v tomto regióne a vlani sa priblížila k hranici 80 000 eur. Na porovnanie v prešovskom regióne bola priemerná výška hypotéky iba polovičná v sume necelých 40 000.

Najvyšší medziročný rast ( od 9-10%) priemernej hypotéky zaznamenali regióny Banská Bystrica, Bratislava, Žilina a Trenčín.

Celkovo však počet úverov rastie, keďže ceny nehnuteľností sú relatívne nízke a banky ponúkajú výhodné úrokové sadzby na hypotékach.  Ak požiadate o hypotéku napr. vo VÚB banke môžete ušetriť ďalšie peniaze za ohodnotenie nehnuteľnosti a poplatky na katastri.

Pre vybrané typy nehnuteľností (byty) banka akceptuje cenové mapy, t.j. klient nemusí predkladať znalecký posudok. V prípade potreby predloženia znaleckého posudku VÚB banka preplatí počas kampane náklady na znalecký posudok až do výšky 150 eur ako aj poplatky za kolky na katastri vo výške 66€. Ušetriť tak môžete až 216€.

Navyše ak záujemca o hypotéku predloží znalecký posudok v elektronickej podobe získa 100% zľavu z poplatku za poskytnutie úveru.

* Podiel žien medzi žiadateľmi o hypotéku:

46% Bratislava
39% Banská Bystrica
38% Trnava
37% Žilina
36% Košice
29% Prešov
26% Trenčín
25% Nitra

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.