Do zahraničia si vezmite aspoň dve platobné karty

Platiť na dovolenke kartou sa oplatí. A to nielen preto, že peniaze na vašej karte sú v cudzine chránené oveľa lepšie ako hotovosť v zadnom vrecku. Výhody kariet oceníte aj v situácii, keď skrachuje cestovná kancelária, alebo ste si na dovolenke zlomili nohu.

„Dnes je už možné platiť kartou takmer všade vo svete, preto dovolenkárom v zahraničí radíme obmedziť hotovosť len na najnutnejšie minimum. Okrem iného tým ušetria aj na nevýhodnom kurze pri nákupe cudzej meny v zmenárňach,“ vysvetľuje riaditeľka odboru kariet VÚB Andrea Šipošová. Pre dovolenku bez stresu zároveň radí dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad:

Platiť na dovolenke kartou sa oplatí. A to nielen preto, že peniaze na vašej karte sú v cudzine chránené oveľa lepšie ako hotovosť v zadnom vrecku. Výhody kariet oceníte aj v situácii, keď skrachuje cestovná kancelária, alebo ste si na dovolenke zlomili nohu.

„Dnes je už možné platiť kartou takmer všade vo svete, preto dovolenkárom v zahraničí radíme obmedziť hotovosť len na najnutnejšie minimum. Okrem iného tým ušetria aj na nevýhodnom kurze pri nákupe cudzej meny v zmenárňach,“ vysvetľuje riaditeľka odboru kariet VÚB Andrea Šipošová. Pre dovolenku bez stresu zároveň radí dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad:

  1. Vezmite si do zahraničia aspoň 2 platobné karty od rôznych spoločností, napr. kombináciu kariet Visa a MasterCard. Pred cestou si nezabudnite overiť ich platnosť a aj akceptáciu v cieľovej destinácii.
  2. Za tovary a služby spojené s dovolenkou plaťte – pokiaľ možno – kreditnou kartou. Keď platíte kartou a obchodník vám službu nedodal, alebo cestovná kancelária skrachovala, o svoje peniaze neprídete.
  3. Hotovosť vyberajte debetnou kartou. Je to lacnejšie ako výbery kreditkou. „Nezabudnite si pred odchodom na dovolenku na karte skontrolovať výšku hotovostného limitu a nastaviť ju podľa potreby,“ radí Šipošová. Užitočné je tiež stiahnuť si do smartfónu aplikáciu ATM Locator. Tá vám v cieľovej krajine pomôže nájsť bankomaty skupiny Intesa Sanpaolo, v ktorých máte s kartou VISA Inspire výbery zadarmo.
  4. Pri platbe alebo výbere hotovosti v zahraničí konverziu do meny EUR odmietnite. „Kurz prepočtu je spravidla výhodnejší, ak zaplatíte v originálnej mene a na euro vám platbu prepočíta kartová spoločnosť,“ vysvetľuje Šipošová.
  5. Využívajte benefity, ktoré ponúkajú karty. „Ak napríklad s kreditnou kartou Blue od American Express vykonáte v mesiaci pred odchodom na zahraničnú dovolenku aspoň jednu platbu, máte aktívne cestovné poistenie, poistenie liečebných nákladov i asistenčné služby pre seba, partnera i deti,“ hovorí Šipošová. Ak ste držiteľom kreditnej karty MasterCard World a dovolenku trávite v horách na Slovensku, máte poistený zásah horskej záchrannej služby až do výšky 10.000 eur. S kartou American Express Gold zas získate voľný vstup do letiskových VIP salónikov po celom svete a tovar, ktorý ňou zaplatíte, je rovnako ako pri karte Blue a MasterCard World poistený až do výšky 5.000 eur.

Hrajte, keď vám ide karta!

Od 1. júna až do 31. októbra 2015 máte na platenie kartou ešte o dôvod viac. „Každá platba kartou vyššia ako 1 euro bude zaradená do súťaže o hlavnú cenu 2.000 eur na exotickú dovolenku s CK BUBO. Okrem toho raz za mesiac žrebujeme až 20 výhercov víkendových pobytov, cestovných kufrov, kozmetických balíčkov, navigácie či poukazov na nákup športového oblečenia,“ vysvetľuje Andrea Šipošová, prečo je výhodné využívať v letných mesiacoch platby kartami.

Problém na dovolenke? Žiadny problém!

Čo robiť, ak na dovolenke prídete o kartu? Môže sa stať, že vám banka v záujme ochrany vašich peňazí zablokuje kartu, napríklad pre podozrenie zo zneužitia vašej karty. Podľa slov Andrey Šipošovej banka sa vtedy snaží majiteľa karty ihneď kontaktovať, či už telefonicky alebo formou SMS. Preto je dôležité, aby banka mala na vás vždy aktuálne telefónne číslo. V prípade zablokovanej karty sa napríklad môžete dohodnúť na dočasnom odblokovaní, aby ste si z karty vybrali nutnú hotovosť. To isté platí v situácii, keď vám kartu v zahraničí ukradnú, alebo ju „zhltne“ bankomat. „Najrýchlejšia cesta, ako sa ku karte dostať, je zájsť na najbližšiu  miestnu pobočku banky. V opačnom prípade je lepšie kartu radšej zablokovať,“ odporúča Šipošová.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.