Kolorektálny karcinóm sa objavuje aj medzi tridsiatnikmi

Každý rok na svete pribudne 1,4 milióna ľudí, ktorým diagnostikujú rakovinu hrubého čreva a konečníka. Kým väčšina z nás je presvedčená, že ide o ochorenie ľudí po päťdesiatke, lekári sa niekedy stretávajú aj s prípadmi 30 či 40-ročných pacientov, ktorí už majú kolorektálny karcinóm v pokročilom štádiu. Vďaka mladému veku síce znášajú intenzívnejšiu liečbu, no aj rakovina u nich často býva agresívnejšia.
Dotazník Otestujte si svoje riziko – Barcelonský protokol ako aj ďalšie užitočné informácie o kolorektálnom karcinóme sú dostupné na web stránke www.europacolon.sk

Kolorektálny karcinóm - Europacolon - www.modernysvet.skKaždý rok na svete pribudne 1,4 milióna ľudí, ktorým diagnostikujú rakovinu hrubého čreva a konečníka. Kým väčšina z nás je presvedčená, že ide o ochorenie ľudí po päťdesiatke, lekári sa niekedy stretávajú aj s prípadmi 30 či 40-ročných pacientov, ktorí už majú kolorektálny karcinóm v pokročilom štádiu. Vďaka mladému veku síce znášajú intenzívnejšiu liečbu, no aj rakovina u nich často býva agresívnejšia.

Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm/KRK) je tretím najčastejším onkologickým ochorením. Aj keď je vo väčšine prípadov možné odhaliť ho ešte skôr, ako prepukne a tak ho úspešne liečiť, asi u polovice pacientov dochádza k vzniku metastáz. Napriek tomu sa dnes vďaka moderným možnostiam liečby pacienti s týmto ochorením dožívajú výrazne viac, ako v minulosti a v Európe priemerne až 43 % pacientov prežíva 5 a viac rokov od diagnostikovania choroby.

Pred zavedením chemoterapie dosahovalo prežívanie pacientov s metastatickým KRK menej ako 6 mesiacov, chemoterapia ho predĺžila v priemere na 12 mesiacov. Vynájdenie nových cytostatík a ich kombinácií, ako aj vývoj cielených liekov priniesli významný pokrok v liečbe metastatického kolorektálneho karcinómu (mKRK). Najväčšiu nádej priniesla práve cielená terapia monoklonálnymi protilátkami, ktorá sa začala využívať v roku 2005 Mechanizmus účinku cielenej liečby, ktorá sa podáva najčastejšie, spočíva v potláčaní novotvorby ciev nádoru, v blokáde receptora epidermálneho rastového faktora a v blokáde kináz receptora cievneho rastového faktora.

V súčasnosti je prežívanie pacientov pri metastatickom kolorektálnom karcinóme vďaka biologickej liečbe až dvojnásobne dlhšie ako pred 10 rokmi, čo predstavuje prežívanie viac ako 30 mesiacov, čím sa mKRK stáva najlepšie liečiteľným typom rakoviny tráviaceho systému.

Rakovina hrubého čreva a konečníka je považovaná za ochorenie starších ľudí, a preto sa aj prevencia sústreďuje na ľudí po päťdesiatke. Do pacientskeho združenia Europacolon Slovensko sa však ozýva aj stále viac mladých ľudí vo veku 30-40 rokov, ktorým toto ochorenie náhle zmenilo život. Dlho nepociťovali žiadne príznaky, až neskôr sa objavila zvýšená teplota, slabosť, malátnosť, bledšie sfarbenie pokožky, či pocit vyprahnutia. Ochorenie zasiahlo aj mladú rodinu moderátorky Lucie Forman Habancovej: „Manžel má 33 rokov, čo je vek, kedy by človeku ani vo sne nenapadlo, že ho môže prepadnúť takáto diagnóza. Od lekárov sme sa dozvedeli, že je to rakovina hrubého čreva, no už aj s metastázami do pečene, takže IV. štádium ochorenia. Boli sme absolútne v šoku. Na jednej strane lekári povedali, že je dobré, že je mladý, lebo viac vydrží a môžu mu nasadiť intenzívnejšiu liečbu, no na druhej strane aj tá choroba je uňho agresívnejšia.“

Kolorektálny karcinóm u mladých ľudí nie je natoľko bežný, aby sa vykonávali celoplošné preventívne vyšetrenia už v mladšom veku. Jedinou metódou prevencie dostupnou zdarma aj pre mladých je dotazníkový test prijatý Barcelonskou deklaráciou, ktorý je dostupný na web stránke OZ Europacolon. Umožní odhaliť, či má človek familiárnu formu ochorenia a či je ohrozený už v mladom veku alebo nie. Ak sa riziko potvrdí, aj mladý človek má nárok na bezplatnú kolonoskopiu alebo test na skryté krvácanie do stolice.

Možnosti liečby kolorektálneho karcinómu sú u mladých pacientov rovnaké ako u starších. Rozdiel je v ich výkonnostnom stave, ktorý určuje, nakoľko agresívnu liečbu pacient zvládne. No výber liečby vždy závisí hlavne od umiestnenia nádoru, jeho veľkosti a prítomnosti metastáz. Rovnako úspešnosť liečby a prognóza pacienta závisia najmä od štádia, v ktorom je ochorenie diagnostikované, od biologickej povahy nádoru, jeho agresivity a dostupnosti modernej liečby, nie od veku pacienta.

Manžel Lucie Habancovej už absolvoval chemoterapiu, teraz užíva chemoterapiu v kombinácii s cielenou liečbou. „Snažím sa ho v liečbe všemožne podporiť. Každý jeden deň, čo tu človek môže byť, je veľmi dôležitý nielen pre jeho rodinu, ale aj pre samotného pacienta, lebo v dnešnej dobe je možné, že za týždne či mesiace medicína pokročí natoľko, že mu budú vedieť účinnejšie pomôcť,“ verí moderátorka. O rakovine sa nebojí hovoriť na verejnosti. Keďže zasiahla ich mladú rodinu, považuje aj za akési poslanie podporiť ľudí k včasnej prevencii a starostlivosti o svoje zdravie.

„V dnešnej dobe sa všetci len za niečím naháňame, samý stres, práca, no v takýchto zlomových situáciách si človek uvedomí, že to zdravie je naozaj prvoradé.“

Dotazník Otestujte si svoje riziko – Barcelonský protokol ako aj ďalšie užitočné informácie o kolorektálnom karcinóme sú dostupné na web stránke www.europacolon.sk

/ Na fotke – prednášajúci zľava:  Mgr. Patrik Herman – generálny tajomník oz europacolon slovensko, Ing. Jana Pifflová Španková – prezidentka oz europacolon slovensko, MUDr. Tomáš Šálek, PhD. – zakladateľ a člen správnej rady, predseda odbornej rady europacolon slovensko, MUDr. Andrea Cipková – Primárka oddelenia klinickej onkológie VOÚ Košice/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.