Čo znamená skratka SPF

NUBIAN_emulzia_OF15_sprej_150ml - www.modernysvet.skAk sa napriek všetkým rizikám rozhodnete slniť i tento rok, využívajte zásadne opaľovacie krémy s takzvaným SPF faktorom alebo OF faktorom, ktoré vám pomôžu na slnku vydržať dlhšie aj bez bolestivého zápalu či sčervenania.

Ivan Milý zo spoločnosti Herba Drug vysvetľuje: „SPF je skratka z anglického sun protection factor, znamená teda slnečný ochranný faktor. Jeho číslo udáva koľkokrát sa predĺži čas za ktorý sa pôsobením slnečného žiarenia koža spáli pri použití prípravku oproti nechránenej pokožke.“ Prípravky určené na opaľovanie zabraňujú prieniku svetla na pokožku cez chemický alebo fyzikálny faktor. Chemický faktor slnečné lúče odráža, fyzikálny ich premieňa na teplo. Ideálna je, podľa odborníkov, ich kombinácia, vďaka ktorej je pokožka chránená oveľa výraznejšie. Na slnečnom pôsobení je totiž zákerný najmä fakt, že chorobné prejavy ako napríklad rakovinové nálezy vznikajú až po 60-120 tisícoch hodinách strávených na slnku. Čím svetlejšia pokožka, tým viac sa tento čas skracuje. Rozlišujeme SPF faktory: veľmi vysoká ochrana SPF 50+ (vhodný pre keltský typ), vysoká ochrana SPF 30 a SPF 50 (pre európsky typ), stredná ochrana SPF 15, 20 a 25 (pre tmavoplavý typ) a nízka ochrana SPF 6 a 10 (pre tmavý typ).

Ak viete, že trpíte alergiou na slnko, poraďte sa pred dovolenkou s lekárom o užívaní antihistaminík. Pred drobnými vyrážkami a nepríjemným svrbením vás ochránia spolu s krémami s najvyšším ochranným faktorom 50+. Ten je ideálny aj v prípade, ak máte sklon k pigmentovým škvrnám.

ROZVRH LETNÝCH RADOVÁNOK ALEBO AKO SPRÁVNE PREŽIŤ DEŇ NA SLNKU:

9.00 – 30-60 minút pred pobytom na slnku si na celé telo naneste krém s SPF faktorom zodpovedajúci vášmu fototypu (nezabudnite na ušnice, oblasť medzi prstami na nohách, priehlavky, pery, očné viečka, kolená či plešatú časť vlasovej pokožky)

10.00 – 12.00 – aj keď je krém vodeodolný aplikujte ho opäť po každom kúpaní, najneskôr po dvoch hodinách túto vrstvu obnovujte. Uterák, piesok a vietor dokážu odstrániť až 80% nanesenej vrstvy krému. Nezostávajte na priamom slnku po celý čas a pite dostatok tekutín. Ak sa ukrývate pod dáždnikom, vedzte, že piesok slnko odráža, preto si oblečte aspoň tričko. Slnko preniká až 100 m pod vodu a rovnako aj do auta, preto sa chráňte neprestajne.

15.00 – 18.00 – ani v týchto hodinách nezanedbávajte ochranu, mraky prepúšťajú až 80% slnečného žiarenia.

18.00 – podrobne prehliadnite svoju pokožku a aplikujte upokojujúce prípravky po opaľovaní, napríklad Nubian alebo Alga Maris.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.