Atopický ekzém

MUDr. Tomáš Dianiška - www.modernysvet.skČo je atopická dermatitída?

Atopická dermatitída alebo atopický ekzém je chronické recidivujúce neinfekčné zápalové ochorenie kože vyvolané abnormálnou imunitnou odpoveďou organizmu na rôzne látky z vonkajšieho prostredia. Táto odpoveď vedie k rozvoju ekzému charakterizovaného suchou a zapálenou kožou, ktorá intenzívne svrbí. Priebeh atopického ekzému je charakterizovaný periódami zhoršovania ekzému s obdobiami jeho výrazného zlepšenia až úplného vyhojenia.

Počet ochorení atopickej dermatitídy sa za posledných 20 rokov strojnásobil. Ochorenie postihuje najviac deti, v populácii dospelých sa vyskytuje na úrovni približne 4%. Ak má jeden rodič atopiu, existuje viac ako 30-percentné riziko, že ju bude mať aj dojča. Ak sú ňou postihnutí obaja rodičia, toto riziko je viac ako 70-percentné.

Aké má príznaky?

Vyvolávajúce príčiny atopického ekzému sú multifaktoriálne. U detí býva jeho vznik často spojený s potravinovou alergiou, u dospievajúcich sa stretávame s alergiami na pele, prach, roztoče a iné inhalačné alergény. V neposlednej rade má nemalý podiel používanie rôznych chemikálií a iných dráždidiel v každodennom živote aj pracovnom prostredí. Predpokladá sa však, že výsledný stav je spôsobený kombináciou genetických zmien, zmien v štruktúre kože, faktorov vonkajšieho prostredia, imunologických faktorov a stresu.

U jedincov s atopickým ekzémom sú pozorované abnormality v štruktúre kože, v popredí je významná porucha bariérovej funkcie kože. Následkom je nadmerná strata vody a jednoduchšie prenikanie mikroorganizmov a alergénov. Zvýšená suchosť potom vedie k intenzívnemu pocitu svrbenia, škriabania a tým opätovnému porušeniu kožného krytu. Tieto okolnosti umožňujú osídlenie patogénnou flórou, zvyšuje sa vstrebávanie škodlivín do organizmu. Nastáva tak začarovaný kruh, z ktorého je pre pacienta obvykle veľmi ťažké vystúpiť.

Formy ekzému

Podľa obdobia vzniku rozoznávame tri základné formy. Forma kojenecká vzniká okolo 3. mesiaca veku dieťaťa. U takto malých detí sa prvé príznaky atopického ekzému objavujú na tvári a to na jeho vypuklých častiach, teda na čele, brade a lícach, odkiaľ sa šíri ďalej po celom tele. Forma detská sa začína prejavovať v predškolskom veku dieťaťa a postihuje predovšetkým záhyby tela, teda krk, lakťové a podkolenné jamky, zápästia a členky. Dospelá forma sa objavuje predovšetkým na tvári, dekolte a na rukách.

Priebeh ochorenia je chronický s tendenciou k spontánneho ústupu v detstve, často s relapsom v čase dospievania. Koncom 2. roka sa značný počet prípadov definitívne upraví, ostatní pokračujú ďalšími fázami ochorenia. 90% chorých s atopickou dermatitídou sa po 20 rokoch života dostáva do bezsymptómového obdobia. U chorých sa pozoruje zlepšenie v lete, zhoršenie na jeseň a jar.

Liečba ekzému

Liečba atopického ekzému je individuálna a vyžaduje si komplexný prístup. Premasťovacie prípravky sú základom liečby v udržiavacej fáze ekzému, pretože hydratujú, zmäkčujú kožu, a napomáhajú tak obnove prirodzenej kožnej bariéry. Zásadný význam majú bariérové krémy, lebo obsahujú látky podobné stavbe kože – napríklad dexpanthenol, glycerín, urea. Zabraňujú tak zhoršeniu ekzému prirodzenou obnovou kožného povrchu. Základom efektívnej a úspešnej terapie je dobrá spolupráca lekára s pacientom. Liečba atopického ekzému patrí predovšetkým do rúk dermatológa. V liečbe sa snažíme vhodnou úpravou životosprávy, každodenným ošetrením kože s obmedzením provokujúcich faktorov docieliť čo možno najväčší komfort pacienta.

MUDr. Tomáš Dianiška, MHA.

Dermatovenerológ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.