PRÍBEH PACIENTKY S ATOPICKÝM EKZÉMOM

Začiatkom minulého roka som ako jedna z prvých mala možnosť vyskúšať Bepanthen Sensiderm krém, ktorý je určený na prvé prejavy ekzému. Po jeho aplikácii som zaznamenala pozitívne výsledky. Pokožka behom dvoch týždňov pravidelného používania prestala byť začervenaná, opuchnutá a vysušená. Potom som začala na noc, ako doplnok starostlivosti o pokožku, používať kozmetický výrobok Bepanthen Care Masť, ktorý pokožku výdatne premastil a podporil jej regeneráciu. Cez deň som potom už používala len ľahký Bepanthen Sensiderm krém, ktorý som mohla kedykoľvek naniesť v tenkej vrstve na udržanie zahojenej pokožky.

Podľa môjho názoru môže byť Bepanthen Sensiderm krém pre mnohých z nás skvelou alternatívou. Všetkým dospelým atopikom je totiž jasné, že svojho trápenia sa nikdy úplne nezbavia, ale už len fakt, že môžu použiť niečo, čo im pomôže zastaviť prichádzajúce príznaky ekzému, je skutočne skvelá správa.

pacientka Lenka ČarkováAtopický ekzém mám už od útleho detstva, hoci ho nikto iný v našej rodine nemal. Prvé prejavy sa objavili približne vo veku troch mesiacov a ekzém ma sústavne sprevádza už takmer tridsať rokov. Po návšteve detského dermatológa bolo mojou prvou liečbou natieranie postihnutých miest obyčajným krémom. Atopický ekzém sa mi objavoval najmä v oblasti lakťových a kolenných jamiek a tiež na trupe. Úplne jasným prejavom boli červené miesta, ktoré neuveriteľne svrbeli. Tie nútia každého atopika vedome (v útlom veku) či nevedomky (vo veku dospelom) sa škriabať, v snahe aspoň na chvíľku si uľaviť. Pravidelné premasťovanie celého tela bolo nevyhnutnosťou. Liečba prebiehala vždy s väčším či menším lokálnym a tiež sezónnym úspechom. V snahe nájsť niečo, čo mi pomôže, dermatológ často menil prípravky.

Pre každého atopika je určitou nádejou puberta, kedy sa niektorí ekzému vďaka hormonálnym zmenám zbavia. Bohužiaľ, mňa ekzém neopustil ani po puberte a trápi ma dodnes. Pôvodné prejavy v oblasti kožných záhybov (lakte a kolená) síce zmizli, ale ekzém sa mi objavil na tvári a rukách. Keď som mala asi dvadsať rokov, sa našťastie pre mňa ekzém skoncentroval už len na ruky a tvár „nechal ma na pokoji“. Musela som si začať zvykať, že ekzém je nepríjemnou súčasťou môjho každodenného života. Nechcela som sa s tým zmieriť a čím je človek starší, tým viac mu, samozrejme, záleží na vzhľade. Postupne by dal človek (hlavne žena) čokoľvek za to, aby nemal popraskané ruky do krvi. Popraskané a ubolené až do takej miery, že ide o stav hraničiaci s otravou krvi – áno, aj tak dokáže atopický ekzém človeka potrápiť.

Atopik sa pri hľadaní možností na odstránenie svojho trápenia dostane do špirály pokus-omyl. V dospelosti som aj ja vyskúšala snáď všetky dostupné možnosti v snahe nájsť niečo, čo by mohlo aspoň trochu pomáhať a nedráždilo citlivou pokožku. V akútnych fázach som používala liečbu predpísanú lekárom, ktorá mi do určitej miery pomáhala. Po jej vysadení sa však prejavy ekzému opäť objavili. Chvíľkovú úľavu predstavovali aj dovolenky pri mori, ktoré prejavy ekzému aspoň na nejaký čas zmiernili a pokožku zregenerovali. Na jeseň sa však ekzém opäť prihlásil o slovo a po blahodarnom účinku mora nezostala ani pamiatka.

Začiatkom minulého roka som ako jedna z prvých mala možnosť vyskúšať Bepanthen Sensiderm krém, ktorý je určený na prvé prejavy ekzému. Po jeho aplikácii som zaznamenala pozitívne výsledky. Pokožka behom dvoch týždňov pravidelného používania prestala byť začervenaná, opuchnutá a vysušená. Potom som začala na noc, ako doplnok starostlivosti o pokožku, používať kozmetický výrobok Bepanthen Care Masť, ktorý pokožku výdatne premastil a podporil jej regeneráciu. Cez deň som potom už používala len ľahký Bepanthen Sensiderm krém, ktorý som mohla kedykoľvek naniesť v tenkej vrstve na udržanie zahojenej pokožky.

Podľa môjho názoru môže byť Bepanthen Sensiderm krém pre mnohých z nás skvelou alternatívou. Všetkým dospelým atopikom je totiž jasné, že svojho trápenia sa nikdy úplne nezbavia, ale už len fakt, že môžu použiť niečo, čo im pomôže zastaviť prichádzajúce príznaky ekzému, je skutočne skvelá správa.

Lenka Čarková, pacientka s atopickým ekzémom

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.