Žiť s atopickým ekzémom nie je práve jednoduché …

Rok atopika sa dá vlastne rozdeliť na dve časti, pokojná a akútna fáza, ktoré sú dosť ovplyvnené aktuálnym počasím. To menej príjemné obdobie sa začína so studenou jeseňou, s ktorou prichádzajú prvé prejavy. Nasledujú dlhé zimné mesiace spojené s najhoršími prejavmi ekzému. Ustupujú až v neskorú jar, zhruba v apríli či máji. To znamená, že atopik každý rok priemerne sedem mesiacov doslova trpí a teší sa, až bude zase trochu lepšie.

Atopika ale netrápi len samotná svrbiaca a začervenaná pokožka. Toto ochorenie bohužiaľ ovplyvňuje jeho každodenný život viac, než sa môže na prvý pohľad zdať.

 1. Atopik zažíva muky pri zoznamovaní. Skúste sa zoznamovať s niekým novým, keď máte krvavé ruky a kožu hrubú ako strúhadlo. Je úplne jedno, či ide o potenciálneho budúceho životného partnera alebo novú kolegyňu v práci.
 2. Keď už vám niekto pri pozdrave ruku podá, väčšinou vám ju zovrie tak, že vám až vytrysknú slzy. Podráždené ruky sú často veľmi citlivé a bolestivé.
 3. Pri ženách s tým súvisí ešte ďalšia vec. Ruky sú aj pomerne dosť opuchnuté. Žena atopička teda v zime takmer nenosí prstienky a problém je aj s náramkami a hodinkami, ktoré atopickú pokožku ešte viac dráždia.
 4. V akútnej fáze sú prsty a kĺby atopika doslova pokrivené od bolesti a problémom je aj písanie na počítači či akékoľvek ohýbanie prstov (napr. zdvíhanie mincí pri platení pri pokladnici, atď.). O čitateľnom písaní rukou ani nemá zmysel hovoriť.
 5. Keď už sme pri krásnych ženských rukách, pokiaľ máte atopický ekzém, môžete väčšiu časť roka zabudnúť na dlhé nechty. Jedinou trendy manikúrou sú nechty ostrihané nakrátko, ktoré pre istotu zabránia nevedomému škriabaniu svrbiacej pokožky.
 6. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, ženy s ekzémom môžu mať problémy aj v partnerskom živote. Každá z nás chce byť maximálne príťažlivá pre svojho partnera. Žena atopik by mohla mať na sebe vlastne čokoľvek, ale umastené ruky, ktoré prípadne zdobia bavlnené rukavice na noc, nepripadajú sexi ani nám samotným, nie to ešte partnerovi. Nežné pohladenie je už kapitola sama o sebe…
 7. Čo sa týka samotného oblečenia, treba vyberať nie to najmódnejšie, ale také, ktoré nebude pokožku zbytočne dráždiť. Výber na každú sezónu je teda obmedzený na bavlnené módne kúsky voľného strihu.
 8. Silónové pančuchy? Na tie takmer zabudnite. Po prvé môžu pokožku dráždiť a po druhé, väčšinou ich roztrhnete popraskanými rukami ešte než si ich oblečiete.
 9. Byť atopikom však znamená aj to, že hoci sa vám páči luxusná posteľná bielizeň, oblečiete ju len v lete, keď netreba pokožku tak intenzívne premasťovať. Po zvyšok roka ju behom pár dní umastíte hutnými krémami tak, že fľaky sa nevyperú ani na 60°C.
 10. Starostlivosť o domácnosť a zaistenie bežného poriadku je pre atopika veľkým problémom. Umývanie riadu je utrpením a každý atopik by snáď mal mať od svojej zdravotnej poisťovne preplatenú umývačku riadu. Bežné upratovanie kuchyne, kúpeľne i podláh znamená zhoršenie prejavov ekzému a bohužiaľ, väčšine atopikom nepomôžu ani rukavice, ktoré pokožku dráždia rovnako ako saponát. Komplikáciou môže byť aj banálne pranie a vešanie mokrých záclon, ktoré po kontakte s popraskanou pokožkou môžete prať znova.
 11. STRES – písané veľkými písmenami, lebo práve on je obrovský nepriateľ každého atopika. Dnes žije pod vplyvom stresu asi každý. Bohužiaľ, u atopika môže byť stres spúšťačom ekzému a v akútnej fáze stav ešte viac zhorší. Ďalšia dávka stresu znamená ďalší impulz pre škriabanie podráždenej pokožky a celkové zhoršenie stavu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.