V piatok sa bude konať Deň narcisov. Podporte aj vy onkologických pacientov!

V piatok, 15. apríla sa bude na Slovensku už po dvadsiaty krát konať celoslovenská zbierka na podporu onkologických pacientov – Deň narcisov. V uliciach miest a obcí bude možné stretnúť takmer 16 tisíc dobrovoľníkov rozdávajúcich narcisy.

Deň narcisov - na tlačovkeNa tlačovej konferencii tohtoročný Deň narcisov predstavili: Ing. Eva Kováčová, riaditeľka Ligy proti rakovine, Dr. Eva Siracká, prezidentka Ligy proti rakovine, Gabika, onkologický pacient a Mirka Džupinová PR manažérka Ligy proti rakovine. /Na fotke sú zprava./

„Zbierka Deň narcisov sa stala najúspešnejšou zbierkou, čo nás nesmierne teší, lebo rakovina je sprevádzaná zdravotnými, ekonomickými a sociálnymi problémami. Deň narcisov vznikol v roku 1950 v Kanade a postupne sa zapájali ďalšie a ďalšie krajiny“ – povedala na úvod pani Eva Siracká, zakladateľka Ligy proti rakovine.

„Je až neuveriteľné, že to bude dvadsiaty ročník Dňa narcisov, pre mňa osobne štrnásty“ – dodala pani Eva Kováčová, riaditeľka Ligy proti rakovine.

Onkologická pacientka Gabika /44 rokov/, ktorá vystupuje v TV spote ku Dňu narcisov, prezradila, že všetci máme vo svojom okolí človeka s týmto zákerným ochorením a veľmi dobre si pamätá tie roky, keď prispievala na zbierku. Teraz, keď sama je onkologickou pacientkou o to viac to vníma. Súdržnosť, ktorá prebehne v tento deň, bude nesmierne dôležitá – dodala.20 rokov

Verejno–prospešná finančná zbierka Ligy proti rakovine sa bude konať už po dvadsiaty krát. Za devätnásť rokov sa práve vďaka Dňu narcisov zrealizovalo veľa užitočných projektov. Vybudovali sa tri centrá pomoci, 7 bytových jednotiek pre rodiny s hospitalizovaným dieťaťom, zakúpilo sa množstvo zdravotníckych prístrojov či pomôcok nevyhnutných na zlepšenie liečby či kvality života onkologických pacientov. Niekoľko tisíc pacientov mohlo využiť bezplatné týždňové relaxačné pobyty i psychosociálnu pomoc. Vyzbierané financie slúžia tiež na financovanie táborov pre detských onkologických pacientov, prispeli na rozbeh činnosti mobilných hospicov. Časť príspevkov zastrešuje program prevencie vo forme Onkologickej výchovy v školách, vydávanie edukačno-informačných brožúr, ktoré vypĺňajú prázdne miesto v informovanosti o onkologickom ochorení i o prevencii. Sú častokrát jediným kompletným zdrojom informácií nielen pre pacientov krátko po diagnostikovaní rakoviny, ale aj pre ich rodiny a blízkych.

dobrovoľník vyskaDobrovoľníci

Pre tento rok sú platné tieto identifikačné prvky:

  • Identifikátor dobrovoľníka v podobe zelenej rozety s nápisom „ 20. ročník – Deň narcisov 2016“, „Dobrovoľník“ a číslo dobrovoľníka.
  • Papierová pokladnička zelenej farby opatrená textom – 15. apríl 2016, číslo registrácie zbierky vydané Ministerstvom vnútra SR a slovom „Ďakujeme“. Každá pokladnička bude prelepená ochrannými nálepkami.
  • Narcisy – symbol zbierky na rozdávanie za dobrovoľný príspevok, budú žltej farby so zeleným lístkom alebo narcisy s papierovým štítkom s nápisom „20. ročník – Deň narcisov 2016“.
  • Zelené tričká s logom Ligy proti rakovine na chrbte budú mať všetci dobrovoľníci.

PREZENTÁCIA DŇA NARCISOV

Hlavnou myšlienkou tohtoročnej mediálnej prezentácie chce Liga proti rakovine povedať, že dvadsiaty ročník Dňa narcisov si nežiada oslavy, ale svedčí o tom, že rakovina má stúpajúcu tendenciu a preto je nevyhnutné venovať jej predchádzaniu veľkú pozornosť a nezabúdať na ľudí, ktorí s ňou zápasia.

Liga proti rakovine sa po prvýkrát vo svojej komunikácii výrazne zamerala aj na cieľovú skupinu mladých ľudí, fungujúcich v online prostredí. Začiatkom apríla spustila teasingovú kampaň s troma známymi osobnosťami: Adelou Banášovou, Milanom „Juniorom“ Zimnýkovalom a Matejom „Sajfom“ Cifrom. Necelý týždeň  online videá prezentovali vývoj komunikácie spustenej Adelou voči Juniorovi, následne s jeho reakciou a usmernením pozornosti na Sajfu, v závere vyvrcholením v podobe vyjadrenia Sajfu a jeho priznaním, prečo je rád „narcisom“ a kedy sa ním treba stať.

Do kampane sa môže stále zapojiť ktokoľvek, kto uverejní na sociálnych sieťach svoju fotku s hashtagom #SomNarcis. Podporu kampani už prejavili aj moderátori Európy 2, Celeste Buckingham, súťažiace Miss Slovensko 2016 či youtubová hviezda Gogo. Video na podporu Dňa narcisov natočil aj prezident Andrej Kiska.

DEŇ NARCISOV V BRATISLAVE

Počas Dňa narcisov sa v uliciach Bratislavy bude pohybovať takmer 2 000 dobrovoľníkov. Sú z radov študentov, žiakov, skautov, členov záujmových združení a klubov a tiež pacientov.

Aj tento rok bude od 15.00 do 18.00 „krúžiť“ po okruhu Starého mesta historická električka vyzdobená tisícmi živých narcisov, ktorou sa možno bez poplatku previezť. Urobí tak i primátor hl. mesta Bratislavy, starostovia mestských častí či známe tváre z umeleckých kruhov.

Pri príležitosti 20. ročníka Dňa narcisov odštartuje na jeho podporu a capella Fragile priamo v Deň narcisov o 18,00 v mestskom Divadle P.O.Hviezdoslava prvý z 13 koncertov v rámci „Bratislava Narcis Tour“.

DEŇ NARCISOV V KOŠICIACH

V Košiciach sa do zbierky zapojí takmer tisíc dobrovoľníkov. Ako poďakovanie svojim priaznivcom a podporovateľom pripravila Liga proti rakovine benefičný koncert na Hlavnej ulici v Košiciach, ktorý odštartuje o 15,00. Hlavným účinkujúcim bude hudobné zoskupenie Free Voices.

Hneď po koncerte sa ulica zaplní športovcami zapojenými do „Narcisového behu“ so začiatkom o 18.00. Bežať sa bude 4 km dlhá rekreačná trasa po uliciach centra Košíc.

 

Liga proti rakovine ďakuje každému jednotlivcovi, každej organizácii, každému subjektu, vďaka podpore ktorých je tu Deň narcisov 20-ty rok a vďaka ktorým je možný a výnimočný.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.