Moderná Mäsovýroba Starého Otca v Jablonici dodržiava tradičné výrobné postupy

folklor klobaska - smallKto z nás by nepoznal dusenú šunku, párky, špekáčiky, či klobásky? Na Slovensku je spotreba týchto produktov vysoká a tomu zodpovedá aj množstvo podnikov, ktoré tento dopyt uspokojujú. Úroveň a skladba produktov je však obrovsky odlišná.

Mäsovýroba Starého Otca v Jablonici je od tých ostatných veľkovýrobní v niečom iná. Práve Jablonica realizuje podstatnú časť výroby pre sieť slovenských potravín Starý Otec. A má prísne kritériá, ktoré prevzala ako podmienku od Starého Otca.

O tajomstve výroby pre Starého Otca hovorí osoba zo všetkých najpovolanejšia – výrobný riaditeľ Ján Janšák. On sám je s mäsovýrobou spojený už od detstva. Je potomkom tretej generácie jablonických mäsiarov, známych v širokom okolí a pozná všetky tajomstvá kvalitnej výroby. „Tak napríklad v dusenej šunke dnes bežne nájdete desať až pätnásť prísad. To je ale u nás nemysliteľné. Naša šunka je len z mäsa, vody, škrobu a rýchlosoli. Na 100 kilogramov šunky dávame len štyri litre vody a tu už výroba začína hraničiť s umením“, začína rozprávať Janšák. Veľmi dobre vie, o čom hovorí. On sám trávi v mäsovýrobe podstatnú časť dňa a okrem dohľadu nad všetkými činnosťami sa vždy chopí tej najzodpovednejšej roboty.

Štyri zložky šunky

„Vo väčšine našich produktov nájdete len mäso, vodu, koreniny a rýchlosoľ. Nič iné nepoužívame. Mäso je kvalitné, zo stehna alebo pliecka. Odpad alebo separát by ste v našich produktoch hľadali márne“, vysvetľuje Janšák. „Bežnou praxou dnes je „napichávanie“ mäsa fosforečnanmi, aby udržalo maximálne množstvo vody, lebo voda, na rozdiel od mäsa, je lacná. Toto je úplne nezlučiteľné s našou filozofiou“, vraví Janšák. „Ak predávame zákazníkovi produkt, musíme si byť istý, že za svoje peniaze dostáva najvyššiu možnú kvalitu“, dopĺňa.

Záujem o kvalitu

Jeho jediný odberateľ – Starý Otec ho výrazne limituje aj čo sa týka prídavných látok. Z bezpečnostného hľadiska je povolená len rýchlosoľ. „Stabilizátory, zahusťovadlá, zvýrazňovače chuti a podobné vymoženosti sú u nás tabu“, dokresľuje obraz Janšák. O produkty je veľký záujem. Ľudia si za kvalitu už radi priplatia. Od svojich začiatkov totiž mäsovýroba zvýšila objem produkcie niekoľkonásobne. Ľudí, ktorých zaujíma, čo majú na tanieri, stále pribúda. „Podstatné je pri zvyšujúcom sa objeme výroby udržiavať kvalitu, čo v slovenských podmienkach nie je až také bežné bežné“, dodáva Janšák na záver.

Tip na recept z potravín od Starého Otca:

kuracie kusky v slaninkovom zupaneKuracie kúsky v slaninkovom župane

Ingrediencie:

3 kúsky kuracích pŕs

20 plátkov domácej údenej slaniny

soľ, čierne korenie

špáradlá

domáca bravčová masť

Postup:

Umyte a vysušte v kuchynskej utierke kuracie prsia, nakrájajte ich na hrubšie väčšie rezance. Osoľte, jemne okoreňte a obaľte do plátku slaniny tak, aby trčali iba konce kuracieho mäsa. Slaninu upevnite špáradlom.

Na plechu roztopte 2 polievkové lyžice bravčovej domácej masti a poukladajte kuracie rolky vedľa seba. Pečte 20 až 25 min. na 180 °C, kým nebude slaninka na povrchu zlatistá a chrumkavá. Podávajte s akýmkoľvek šalátom, vhodná príloha je aj pyré zo zemiakov alebo koreňovej zeleniny.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.