Hrad Devín zažije 20.augusta pravý Cigánsky Bašavel

Festival rómskej kultúry Cigánsky Bašavel otvorí svoje brány už 20. augusta na hrade Devín. Milovníci rómskej muziky sa opäť môžu tešiť na hudobnú a tanečnú smršť v podaní kapiel ako Parno Graszt, Hollósy band či Gipsy Nicol. Hlavnými hviezdami však budú talentované Divé maky a ich špeciálny Galaprogram pod vedením primášky Barbory Botošovej a hostí. Výťažok zo vstupného bude venovaný na podporu mladých rómskych talentov.

Cigánsky bašavel - www.modernysvet.skFestival rómskej kultúry Cigánsky Bašavel otvorí svoje brány už 20. augusta na hrade Devín. Milovníci rómskej muziky sa opäť môžu tešiť na hudobnú a tanečnú smršť v podaní kapiel ako Parno Graszt, Hollósy band či Gipsy Nicol. Hlavnými hviezdami však budú talentované Divé maky a ich špeciálny Galaprogram pod vedením primášky Barbory Botošovej a hostí. Výťažok zo vstupného bude venovaný na podporu mladých rómskych talentov.

Cigánsky Bašavel je medzinárodný multižánrový open-air festival autentickej rómskej hudby, tanca a tradičných remesiel. Na tohtoročnom Bašaveli na hrade Devín sa 20. augusta predstavia prevažne slovenské rómske kapely, ale zastúpenie budú mať aj hviezdy zo zahraničia. „Ide už o 8. ročník Cigánskeho Bašavelu, preto sme hľadali niečo nové a jedinečné, čo by sme ponúkli návštevníkom. Zvolili sme teda návrat pod holé nebo ale na novom mieste, Hrade Devín. Hlavnými hviezdami festivalu budú naše Divé maky – decká, ktoré podporujeme v rozvoji ich hudobného, tanečného, divadelného či iného talentu. Oni sú dôvod, prečo každoročne organizujeme tento festival. Chceme im dať priestor na javisku, ktorý si zaslúžia a sme radi, že tento rok prebral záštitu nad festivalom prezident SR, pán Andrej Kiska,“ vysvetľuje správkyňa organizácie Divé maky, Barbora Kohútiková.

 Hlavnými hviezdami večera budú deti z Divých makov

Úvod festivalu bude patriť slovenskej súrodeneckej kapele Gipsy Nicol, tanečnej skupine Jagalo Jilo, čo v preklade znamená Ohnivé srdce, a publikum roztancuje živelné vystúpenie maďarskej multigeneračnej kapely Parno Graszt. Prestávky budú vypĺňať workshopy rómskych tancov, kurz Rómskeho jazyka či divadelné predstavenia a talk-show detí z Divých makov, kde porozprávajú o svojich snoch, úspechoch aj pádoch. Chýbať nebudú remeselné trhy a stánky s rómskymi špecialitami a pochúťkami. „Cigánsky Bašavel je rodinný festival, kde sa zabaví každý. Každý si tu nájde to svoje naj. Pre mňa je festival symbolom skvelej nálady a atmosféry, ktorý vás nabije pozitívnou energiou, čo srší z účinkujúcich aj hostí,“ hovorí Naďa Uherová, ktorá má na starosti réžiu a dramaturgiu celého podujatia.

Hlavnými hviezdami večera budú deti z Divých makov, ktoré si pripravili špeciálny Galaprogram pod vedením umeleckej vedúcej, primášky Barbory Botošovej. „Tieto deti na sebe usilovne pracujú po celý rok a je pre ne dôležité, aby ich snaha bola ocenená. Potlesk, rešpekt a uznanie, najmä to od majoritnej spoločnosti, ktorého sa im v bežnom živote nedostáva, je pre ne neuveriteľnou motiváciou a vzpruhou,“ približuje Botošová, ktorá s Divými makmi spolupracuje už niekoľko rokov.

Pre návštevníkov bude pripravené aj druhé pódium – Cigánska krčma, kde vám zahrajú rómski muzikanti priamo do uška, v krátkych rozhovoroch sa predstavia deti a absolventi z Divých makov a na svoje si prídu aj fanúšikovia flamenca v podaní Zuzany Čorejovej a Morenita De Trianu.

 Sprievodné podujatia

Nielen hudba, spev a tanec, ale k Cigánskemu Bašavelu patrí aj bohatý sprievodný program. Festival prinesie ukážky tradičných rómskych remesiel ako kováčstvo, rezbárstvo či šperkárstvo. Pod vedením Petra Polláka bývalého splnomocnenca vlády pre rómske komunity a poslanca NRSR, bude prebiehať kurz rómskeho jazyka a husárske kúsky predvedie aj známy CirkusKus. Živé knižnice so Janette Motlovou zasa dovolía „čitateľom“ nahliadnuť do životných príbehov Divých makov. Organizátori nezabudli ani na detských návštevníkov festivalu, ktorých čaká napríklad detský kútik s animátormi, výtvarný workshop, obľubéné maľovanie na tvár či vozenie na poníkoch. Záver festivalu bude patriť letnému kinu a after party v Cigánskej krčme.

Organizátorom festivalu je občianske združenie Divé maky, ktoré venuje výťažok zo vstupného na ďalšiu podporu a rozvíjanie mladých talentov, najmä tých, ktoré nemajú vlastných darcov. Podrobný program festivalu nájdete na www.ciganskybasavel.sk.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.