• Vyhľadávač

 • O stránke

  Táto stránka vám prináša informáce, ktoré sú pre vás dôležité....


 • Instagram

  Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

 • Kategórie

 • Chodíte na preventívnu lekársku prehliadku?

 • Kalendár

  november 2018
  Po Ut St Št Pi So Ne
  « okt   dec »
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  
 • Najnovšie

 • Meta


Včera, vo štvrtok sa v Bratislave začal 16. ročník Stredoeurópskeho festivalu talianskeho filmu MittelCinemaFest. Výber filmových noviniek je dôkazom pestrosti žánrov a tém, ktorým sa súčasní talianski filmári venujú. Festival ponúkne aj dve silné režisérske debutové snímky, ktoré figurujú v programe na úvod a záver. Zatvárací film Keď chlapci plačú príde osobne uviesť hlavný hrdina príbehu z rímskej periférie, vychádzajúca herecká hviezda, Matteo Olivetti (28), ktorý do Bratislavy priletí rovno z Írska, kde bude hosťom festivalu Subtitle.

               MittelCinemaFest  potrvá v bratislavskom Kine Lumière do 26. novembra 2018, po prvý raz sa bude konať aj v Košiciach, a to 25. a 26. novembra. Pripravil ho Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave v spolupráci s Istituto Luce Cinecittà.

„Prvá kamerová skúška trvala asi 17 minút, počas ktorej mi spoza kamery dávali inštrukcie, čo mám robiť. Z prežitku tejto skúšky som začal stavať charakter postavy. Až dodatočne som sa dozvedel, že som bol akýmsi pokusným zvieraťom, na ktorom vystavali nakoniec celé obsadenie,“ hovorí Matteo Olivetti o svojej prvej výraznej hereckej príležitosti. Narodil sa v Anglicku, jeho mama je Angličanka, otec Talian. Už v detstve sa uňho prejavil herecký talent, preto začal veľmi skoro účinkovať v televíznych seriáloch. Tínedžerské roky prežil v Anglicku a po návrate do Talianska, keď sa zdalo, že stratil o herectvo záujem, absolvoval kurzy herectva, čo ho priviedlo aj k svojej prvej veľkej role Mirka vo filme Keď chlapci plačú.

Drsne realistická a citlivo natočená snímka je dielom režisérskej dvojice, dvadsaťdeväťročných dvojičik Damiana a Fabia D’Innocenzo. Tí odkrývajú príbeh dvoch nerozlučných kamarátov z rímskej periférie, pre ktorých sa snaha o zvrátenie osudu vo svoj prospech stane odsúdením. Tragédia sa náhle mení na očividný zásah šťasteny: človek, ktorého zabili, bol bývalým členom miestneho zločineckého klanu a tým, že ho odstránili, získali rešpekt a peniaze, ktoré nikdy nemali. Vstupenku do pekla nečakane vymenili za lístok do neba. „Film sme točili na periférii Ríma, ktorá sa pre nás stala pomyselným mostom medzi Pasolinim a Timom Burtonom,“ hovoria režiséri.

Snímku, ktorú ponúkol aj prestížny festival Berlinale a stretla sa s pozitívnymi odozvami v zahraničí aj v Taliansku, kde získala Striebornú stuhu pre najlepší režisérsky debut, uvádza MittelCinemaFest v pondelok 26. novembra 2018 o 20.00 hod.

Do spomínanej skupiny režisérskych debutov patrí aj hudobný film Letizie Lamartire Navždy mladí a krásni, ktorý v tomto roku otvorí festival. Barbora Bobulová sa v ňom predstaví v úlohe popovej speváčky Izabely, žijúcej zo zašlej slávy a v takmer patologickom vzťahu so svojím synom.

„Keď Barbora Bobulová prijala postavu Izabely, povedala som si: „Máme vyhraté“! Vždy som bola presvedčená, že z kontrastu medzi Barborinou eleganciou a „neusporiadanosťou“ a vášňou Izabely sa zrodí skutočne jedinečná postava. Barborin herecký výkon dáva vyniknúť sile v krehkosti, protirečeniam a odvážnym scénam postavy, ktorú hrala s veľkou láskou až do poslednej klapky. Jej ochota a otvorenosť voči nám všetkým bola naozaj dojímavá, dala nám všetkým vzácnu lekciu, na ktorú sa bude dať len ťažko zabudnúť. Je možné byť výnimočným umelcom a zároveň aj výnimočným človekom. Pokora je jednou z najvznešenejších pridaných hodnôt, ktorá v Barbore dosahuje svoj vrchol,“ povedala pre fesival na adresu herečky, pôvodom zo Slovenska, režisérka Letizia Lamartire. Slovenská premiéra sa uskutočnila vo štvrtok 22. novembra 2018 o 19.30 hod.

V piatok 23. novembra 2018 o 18.00 hod je na programe komédia s názvom Naliehavé zjavenie, veľké mená súčasnej talianskej kinematografie sú v tomto roku zastúpené aj Mariom Martonem a jeho najnovším filmom Capri Revolution, ktorý na svoju taliansku premiéru ešte len čaká, MittelCinameFest ho uvádza v piatok 23. novembra o 20.00 hod. Víkendový program otvorí v sobotu 24. novembra o 18.00 hod. Dogman aj u nás známeho talianskeho režiséra Mattea Garroneho, komediálna dráma Duccia Chiariniho Hosť, s istou dávkou humoru ale aj trpkosti, príde na rad v sobotu 24. novembra o 20.15 hod. V nedeľu 25. novembra o 18.00 hod. uvedie festival najnovší film Roberta Andó Ukradnutý Caravaggio s vynikajúcim hereckým obsadením: Micaela Ramazzotti, Alessandro Gassman, či Renato Carpentieri. Festival v Cannes preveril aj najnovší film Alice Rohrwacher Šťastný Lazzaro, ktorý tam získal cenu za najlepší scenár, tento taliansko-nemecko-francúzsko-španielsky film sa bude premietať v nedeľu 25. novembra o 20.00 hod. Posledná komédia príde na rad v pondelok 26. novembra o 18.00 hod., ide o film Muž, ktorý kúpil mesiac režiséra Paola Zuccu.

Po prvý raz sa časť prehliadky presunie aj do Košíc, do tamojšieho Kina Úsmev. Za dva dni predstaví publiku tri filmy: v nedeľu 25. novembra o 18.15 hod. Navždy mladí a krásni a o 20.00 hod. Muž, ktorý kúpil mesiac. V pondelok o 20.00 hod. uzavrie košickú prehliadku  film Hosť.

Bratislavský festival bude sprevádzať výstava s názvom Rímsky kufor, znovuobjavené fotografie „sladkého života“, ktorá prebieha v Kine Lumière od 8. novembra a potrvá až do 3. decembra 2018. Za vzácnou výstavou fotografií stojí skutočný príbeh. Fotograf Marcello Mencarini si kedysi kúpil starý kufor a okrem iného v ňom našiel približne 600 čierno-bielych negatívov. Časom sa ukázalo, že sú to vzácne dobové zábery hercov, politikov, spisovateľov ako Sophia Loren, Charlie Chaplin, Audrey Hepburn, Marlene Dietrich, Juliette Greco, Jean-Paul Sartre, Igor Stravinsky zachytených v Ríme v 50-tych a 60-tych rokoch, ktoré charakterizovala „Dolce Vita“. Ich autor je neznámy.

               Festival MittelCinemaFest pripravil Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave spolu s Istituto Luce Cinecittà, v spolupráci s Talianskymi kultúrnymi inštitútmi v Budapešti a Prahe.

 

 


Leave a Reply


*